Preces bez kurām ikdienā es nevaru iztikt

dažādas man svarīgas mantas

Ikviena cilvēka, kuram ir jebkāda veida ienākumi, ikdienas sastāvdaļa ir preču iegāde, tomēr katram tās ir citādākas. Tā, kā pašlaik ir pašizolācija globālās situācijas dēļ, es, kā par savu ikdienu, klāstīšu par laiku, pirms ierobežojumiem un ārkārtas situācijas. Preces, kuras manā ikdienā spēlē lielu lomu ir normālās preces, primārās preces un elastīgas preces. Un tomēr, kā šīs preces ir saistītas vien ar otru, lai tās būtu mana ikdienas sastāvdaļa, vai vismaz regulārs pirkums?

Normālas preces ir ikviena cilvēka regulārs pirkums, kura naudas resursi nav līdz izdzīvošanas minimumam zemi. Tās ir preces, kuras patērētājs pērk vairāk, ja ienākumi palielinās, bet mazāk – ja ienākumi samazinās. No savas ikdienas varu minēt skaistuma aksesuārus, piemēram, kosmētiku, kaklarotas, sekundārās pārtikas preces, piemēram, šokolādi, konfektes, smalkmaizītes. Šie visi man ir regulāri pirkumi, kuriem es ikdienā izdodu visvairāk naudas. Mans pieņēmums, kāpēc šajā kategorijā tiek iztērēta visvairāk nauda, ir, ka vēlmes ir vairāk nekā vajadzības, un tāpēc, ja naudas resursi atļauj, tiek iztērētas lielas summas. Normālas preces man ir svarīgas manai labsajūtai un emocionālai vai nosacīti fiziskai baudai. Turpretī, primārās preces ir šķietams pretstats.

Primārās preces nodrošina primāro vajadzību apmierināšanu – miegs, ēdiens, mājvieta. Primārā prece, ko es iegādājos katru dienu, ir ēdiens. Tā, kā tā ir vitāli nepieciešama prece, un man nav patstāvīgs darbs, to man nodrošina vecāki. Ēdienam, kurš nav uzkodas, bet gan ēdienreize, salīdzinoši daudz naudas neiziet, jo tas ir nepieciešams tikai tik, cik to prasa organisms. Pārējais jau ir sekundāri un baudas gūšanai (piemēram, gardas uzkodas no “Kūkas Gardas” – https://kukasgardas.lv/uzkodas/). Manuprāt, šajā kategorijā nevajag un nav iespējams kaut ko mainīt, jo prece ir veselībai svarīga un bez tās pilnvērtīgi dzīvot nevar, jo tad seko veselības problēmas.

Apkopojot informāciju par manām ikdienas pieprasītajām precēm, es varu secināt, ka mani naudas iekrājumi būtu krietni apjomīgāki, ja es smalkāk izvērtētu savu vēlmju iegādi, jo daudzas no tām ir tikai mirkļa iegribas.  Koriģējot savu ikdienas pieprasīto preču sarakstu, es varētu optimizēt savu naudas pielietojumu. Normālas un elastīgas preces ir tās, par kuru iegādāšanos man būtu divreiz jāpiedomā. Tomēr, šī visa ir dzīves skola, un es mācos apieties ar naudu, lai nākotnē nenāktos tērēt lielākās summas savām iegribām, kā tas notiek pašlaik.