Kā stress ietekmē cilvēka veselību

sieviete spiež stresa bumbu

Slimība, kurai viens no iespējamajiem cēloņiem varētu būt stress, ir autoimūnā saslimšana, kas ir imunitātes vēršanās pret ķermeni, organismu – ķermenis iznīcina veselos ķermeņa audus, neatpazīst olbaltumvielas, receptorus ķermenī. Autoimūnās saslimšanas gadījumā asinīs izveidojas antivielas, kuras necīnās pret baktērijām, bet gan pret ķermeni vispārīgā veidā, kā arī antivielas var nonākt pie viena orgāna un sākt iznīcināt to, kam beigu beigās var būt neatgriezeniskas sekas. Kad autoimūnā saslimšana turpina attīstīties, ķermenī var rasties daudz citas tādas slimības kā celiakija, reimatoīdais artrīts, Alcheimera slimība, epilepsija, Pārkinsona slimība, u.c. slimības.

Kad cilvēks, viņa organisms ilgstoši izjūt stresu, kas nepamet cilvēku, veģetatīvajai nervu sistēmai sākas pārslodze, cilvēka ķermenis sāk kļūt ‘mazlietojams’, tiek izraisītas vairākas slimības, piemēram, ķermenī uzkrājas paaugstināts kortizola līmenis asinīs, kas palielina holesterīnu, citu tauku daudzumu uzkrāšanos asinīs, kas var beigties ar sirds asinsvadu slimībām un artēriju aizsprostošanos.

Daudzi cilvēki cenšās tikt vaļā no stresa ar alkohola, psihotropo vielu, piemēram, narkotiku, zāļu, palīdzību. Vēlāk, kad viņi ir tikuši vaļā no stresa, viņi ir nonākuši pie atkarības no šīm vielām. Kad cilvēki stresa rezultātā sāk pārmērīgi lietot alkoholu vai cigaretes, viņiem var rasties audzēji vai dažādu tādu orgānu kā aknu, plaušu slimības.

Ikdienā sastopoties ar stresu, cilvēkiem sāk likties, ka tas viņus neietekmē, taču vēlāk atklāj, ka viņam ir sākusies kāda slimība, kuru ir izraisījis stress. Cilvēkus, kuri ikdienā daudz strādā, sāk pārmākt depresija, sliktākajā gadījumā arī pašnāvnieciskas vēlmes, vai arī sākas dažādu veidu atkarības no narkotikām, alkohola u.tml. vielām. Bieži vien, cilvēkus dziļi zemapziņā sāk ietekmēt traumatiski, ar stresu pilni dzīves notikumi, kuri ir atstājuši tādu kā rētu viņu dvēselēs, kas pēc tam var novest pie pēctraumiskā sindroma. Stresu ikdienas dzīvē varētu uzskatīt par galveno problēmu izraisītāju gandrīz vai jebkura cilvēka dzīvē. Lai gan no stresa nav iespējams izvairīties, ir jācenšas tikt kaut vai uz īsu brīdi vaļā no tā.