Kā citi iekrīt piramīdas shēmās?

piramīdas shēmas atspoguļojums

Turpinot tēmu par finanšu grūtībām iedzīvotāju vidū, aktuāla ir netikai juridiskās zināšanas (legal knowledge) trūkums – sistematizēts atziņu kopums, kas iegūts, asimilējot informāciju, dažādās dzīves, mācību vai darba situācijās, bet gan arī juridiskās prasmes, kuras nevar pastāvēt, neesot pamatam, šajā gadījumā  – juridiskājām zināšanām.

Es uzskatu, ka juridiskās prasmes ir katram, ja vien cilvēks vēlas koncentrēties un vairāk uzmanības pievērst jebkuram dokumentam. Piemēram, runājot par dokumentu t.s. līgumiem, iesniegumiem utt. Ja par prasmi varam uzskatīt to, ka šo dokumentu mēs saprotam, tad ir jāsāk ar tā pamatu – tā izlasīšanu, un nevis tikai pirmo un pēdējo lapu, bet gan visus sīkumus. Dažkārt cilvēki sava slinkuma dēļ, neiedziļinās rakstītajā un paraksta to, ko nemaz nav izlasījuši. Šajā gadījumā paraksts balstās tikai uz uzticību svešam cilvēkam.

Aplūkojot šīs prasmes finanšu jomā, ir jāpiebilst, ka šeit krāpšana “zeļ un plaukst”. Jo finanses saistās ar izdzīvošanas mākslu – jeb naudas pelnīšanu. Runājot par shēmu kādā ši krāpšana, kura dažkārt balstīta uz iedzīvotāju lētticību darbojas, jāmin termins – Finanšu piramīda.

Finanšu piramīdas darbojas pēc ļoti vienkārša principa – peļņu gūst nevis no tā, ka rada jaunas preces un pakalpojumus vai vaiga sviedros strādā finanšu tirgos, bet no tā, ka piesaista arvien jaunus dalībniekus, kuri, solījumu apdullināti, iegulda savu naudu un arī ļoti cer nopelnīt krietnu žūksni naudas, neko nedarot. Piramīdas droši vien varētu darboties ilgu laiku un sekmīgi, ja ne viens neliels misēklis – nav iespējams bezgalīgi piesaistīt jaunus biedrus un to naudu. Beidzoties naudas plūsmai, beidz pastāvēt arī pats finanšu veidojums un pēdējie rindā netikai paliek bez cerības uz lielo peļņu, bet arī bieži vien bez vairākus gadus veidotajiem uzkrājumiem, kas tik cerīgi tika ieguldīti.

Tāpēc aicinam, ja jums rodas aizdomas, ka jūs mēģina ievilināt “finanšu piramīdā”, pirms iesaistaties, aizejat uz grāmatvedības konsultāciju. Konsultācijā jums pieredzējis grāmatvedis atvērs acis uz visiem riskiem.

Iedzīvotāji naudas dēļ ir spējīgi rīkoties nekorekti, bet lielā mērā tas ir atkarīgs no viņiem pašiem un tas vērojams  tieši ekonomiskās nestabilitātes laikos, kad pamatā ir šī tendence ķerties pie katra salmiņa, kas dod iespēju nopelnīt un kaut nedaudz noturēt savu agrāko dzīves līmeni. Ja mūsu finanšu stāvoklis ir piedzīvojis kritumu, un liekas, ka visa dzīve ir nostājusies pret mums, mēs sākam aplūkot vilinošus pelnīšanas veidus, kur pašiem nav jādara nekas, tikai no sava konta jāpārskaita nauda uz kādu nezināmu, mistiski izveidotu uzņēmumu. Jāatzīst, ka cilvēki kuri uzķeras uz šo triku, nav vis jaunieši, bet gan vecāka gājuma cilvēki.