Latvijas zobārstniecības vēsture

vecs zobārsta modelis

Zobārstniecība ir viena no tām medicīnas nozarēm, kas attīstās ļoti strauji un pamanāmi. Gandrīz jebkurš vēl padomju laikos dzimis cilvēks vēl joprojām atceras sāpīgo zobārstniecību, ar kāju darbināmos urbjus un anestēzijas neesamību. Taču šodien zobārstniecība Rīgā ir pavisam cita. Kā gadu laikā attīstījās zobārstniecība Rīgā un Latvijā?

Paši pirmie senlatviešu mēģinājumi izārstēt zobus bija vienkārša dievību pielūgšana. Tika skaitīti panti mēnesim, liktenim, saulei vai kādam citam spēkam. Tādā veidā ticot, ka zobu sāpes pāries. Vēlāk jau vēlamos rezultātus centās panākt ar dažādiem augu maisījumiem, oglēm vai novārījumiem.

Pati pirmā Latvijas zobārstu biedrība tika nodibināta 1908. gadā. Mūsdienās ir saglabājušies pierādījumi, ka tieši ap šo laiku tika lemts, ka zobu veselībai ir jāpievērš lielāka uzmanība. 20. gadsimta sākumā Rīgā tika nodibināta arī pirmā Latvijas ortodontu biedrība un Rīgas zobārstu biedrība.

1901. gadā tika nodibināta pirmā Rīgas zobārstniecības skola. Tās dibinātājs bija Leo Dolins. Augstskola tolaik sadarbojās ar Tērbatas universitāti. Diemžēl, mācību maksa šajā augstskolā bija diezgan augsta, tāpēc ne visi spēja to atļauties, taču tas neliedza tur izmācīties daudziem labiem un zināmiem zobu kopšanas speciālistiem.

1920. gadā tika dibināta Latvijas augstskolas zobārstniecības nodaļa, kuru mūsdienās uzskata par Stomatoloģijas institūta pirmsākumu. 1950. gadā notika medicīnas fakultātes atdalīšana no pārējās Latvijas universitātes, un zobārstniecība bija medicīnas fakultātes apakšnozare. Slaveno ēku Dzirciema ielā uzbūvēja 1968. gadā. Tajā bija tā laika modernākais aprīkojums, kas palīdzēja studentiem apgūt jaunas zināšanas. Šobrīd šī ēka joprojām tiek uzskatīta par Latvijas zobārstniecības epicentru, kur jauni speciālisti apgūst zināšanas un kur jau daudzus gadus strādā pieredzējušie Latvijas ārsti.